Z historie brněnské undergroundové lezecké stěny Kotelna


V dobách dávných, kdy se lidé posedlí nevšední touhou stoupat vzhůru (lezci) teprve učili trénovat jinde než ve výčepnách a nalévárnách, přišla myšlenka vytvořit místo, kde společně dají vzniknout silné lezecké energii. Místo, kde síla svalů doplní sílu ducha a společně se postaví nepříteli lezců největšímu - zemské gravitaci. Toto místo nazvali KOTELNA.


KOTELNU založil výkvět tehdejší lezecké elity. Když místní lezecké závody Mejcup začali vyhrávat neznámí lezci o nichž se šířilo, že navštěvují Kotelnu, začaly vznikat mýty a legendy o ďábelských praktikách v těchto místech. Dnes již víme, že to byly opravdu jen pověry. Vše, co dalo vzniknout obrovským schopnostem těchto lidí, bylo vyváženo pekelným úsilím při tréninku ve výborné atmosféře, kterou KOTELNA těmto lidem skýtala.


Dlouhou dobu byl vstup do KOTELNY umožněn jen uzavřené společnosti zakladatelů a jejich přátel. Nyní se ale síla KOTELNY pomalu vytrácí. Zbylo již jen málo těch, kteří svým teplem KOTELNU roztápěli a udržovali tak plamen zapálený generacemi lezců, osvětlující temnou jeskyni, kde gravitační zákony uhýbají vytříbené technice, palčivé vytrvalosti a brutální síle.


Proto se KOTELNA otevírá Vám. Těm, kteří uvěří v její nadpřirozenou moc, přidají svůj plamen do jejího ohně a dají tak vzniknout novým legendám, jejichž se stanou součástí. Vám, jež na sebe přijmete její břímě a budete dodržovat její pekelný řád, KOTELNA ukáže, že gravitace opravdu neplatí pro každého. Naučí Vás vnímat tu energii v konečcích prstů, kterou každý oplývá, ale málokdo ji umí probudit. Toto místo dalo sílu takovým lezcům jako je Tomáš Mrázek, Helena Lipenská, Martin Fojtík a mnohým dalším, jejichž otisky najdete vypáleny v chytech KOTELNY.


KOTELNA po dobu své existence stále rostla a měnila své místo. Nyní se nachází v budově Moravské Typografie na Moravském náměstí, v centru města Brna.